SENIOR LEAGUE CHAMPIONSHIPS

Premier League First Division Second Division Third Division Fourth Division

1932-33 Morfa United Halfway United

1933-34 Halfway United

1934-35 Gorsddu Rangers

1935-36 Dafen Welfare

1936-37 Gorsddu Rangers

1937-38 Bwlch Rangers

1938-39 Cathan Stars

1939-42 No Competition

1942-43 Loughor Rovers

1943-45 No Competition

1945-46 Pontyates

1946-47 Dafen Welfare

1947-48 Dafen Welfare

1948-49 Ponthenry Pontyberem

1949-50 Bwlch Rangers Trimsaran

1950-51 Dafen Welfare Llanerch Corries

1951-52 Dafen Welfare Llwynhendy

1952-53 Bwlch Rangers Babcock & Wilcox

1953-54 Bwlch Rangers Penyfan Juniors

1954-55 Babcock & WilcoxTrostre Sports

1955-56 Trostre Sports Llanelli Steel

1956-57 Bwlch Rangers Seaside

1957-58 Bwlch/Lli Steel (Shared)Glanmorfa

1958-59 Llanelli Steel Ammanford

1959-60 Llanelli A Trimsaran

1960-61 Llanelli A Pengelli United

1961-62 Llanelli A Park United

1962-63 Llanelli Steel Evans & Williams

1963-64 Ammanford Utd Park United

1964-65 Llanelli Steel Carm Town Res

1965-66 Llanelli Steel Penyfan United

1966-67 Pengelli United Ammanford Utd Gorseinon Athletic

1967-68 Llanelli Steel Gorseinon Ath Llanelli Steel Res

1968-69 Llanelli Steel Bancffosfelen Trinity College Llanelli Steel Res

1969-70 Llanelli Steel Evans & Wms Nuffield Sports Pengelli United Res

1970-71 Pengelli United Carmarthen Utd Ammanford Bears Llanelli Steel Res

1971-72 Llanelli A Ammanford Utd Waterloo Wanderers Pressed Steel Fisher Res

1972-73 Gorseinon Ath Pontarddulais Trostre Sports Pengelli United Res

1973-74 Gorseinon Ath Bowdens Nuffield Sports Pengelli United Res Evans & Williams

1974-75 Gorseinon Ath Ammanford Ath Tumble United Dafen Welfare Res Trallwm

1975-76 Gorseinon Ath Garden Suburbs Ponthenri Llanelli Steel Res Nuffield Sports

1976-77 Llanelli Steel Trimsaran Bwlch Rangers Llanelli Steel Res Dafen Welfare Res

1976-77 Fifth Division Llanelli Steel A

1977-78 Llanelli Steel Pengelli United Wellfield Athletic Llanelli Steel Res Llanelli Steel A

1978-79 Llanelli Steel Bowdens Gowerton Llanelli Steel Res Llanelli Steel A

1979-80 Garden Suburbs Trallwm Pembrey Llanelli Steel Res Llanelli Steel A

1980-81 Ammanford Ath Waterloo Cross Hands Dafen Welfare Res Llanelli Steel A

1981-82 Gorseinon Ath Carm Town Bwlch Rangers Gorseinon Athletic Res Dafen Welfare A

1982-83 Gorseinon Ath Trallwm Llandeilo Garden Suburbs Res Waterloo

1983-84 Garden Suburbs Llanelli A Felinfoel Garden Suburbs Res Dafen Welfare A

1984-85 Dafen Welfare Porthyrhyd AFC Hendy Gowerton

1985-86 Gorseinon Ath Pengelli United Pontlliw United Kidwelly Town

1986-87 Gorseinon Ath Gowerton Tumble United Drefach

1987-88 Trostre Sports Leyland Sports Bwlch Rangers Llangennech

1988-89 Trostre Sports Garden Village Kidwelly Town Penygaer United

1989-90 Garden Suburbs Llanelli A Drefach Llandeilo

1990-91 Gorseinon Ath Bwlch Rangers Three M’s Wellfield Athletic

1991-92 Trostre Sports Penyfan United Felinfoel West End United

1992-93 Llanelli Steel Drefach Pwll Athletic Evans & Williams

1993-94 Trallwm Felinfoel West End United AFC Hendy

1994-95 Trostre Sports Seaside Llangain New Dock

1995-96 Penyfan United Pontarddulais Bandffosfelen Llandovery Town

1996-97 Trostre Sports Pwll Athletic Kidwelly Town Pembrey

1997-98 Trostre Sports Dafen Welfare Loughor Rovers Llangain

1998-99 Trostre Sports Evans & Wms Penllergaer Carway

1999-00 Bwlch Rangers Trallwm New Dock Llangennech

2000-01 Camford Sports Dafen Welfare Johnstown Calsonic

2001-02 Trostre Sports Gorseinon Ath Garden Village Bancffosfelen

2002-03 Seaside Burry Port Llansteffan Trimsaran

2003-04 Seaside West End Utd Tumble United Llanelli Radicals

2004-05 Seaside Camford Sports Garden Village Carmarthen United

2005-06 Trostre Sports Trallwm AFC Hendy Ponthenri

2006-07 Trostre Sports AFC Hendy Carmarthen United Towy Valley

2007-08 Seaside Llanelli Steel Loughor Rovers Ammanford Town

2008-09 Seaside Gorseinon Ath Felinfoel Jays

2009-10 Seaside Loughor Rovers West End United Killay

2010-11 Seaside Tumble Killay Johnstown United

2011-12 Seaside Camford Sports Trostre Sports C K Swiss Valley

2012-13 Seaside West End Utd Carm Town Res Greenfield Rovers

2013-14 Seaside Tumble Llanelli Steel Bancffosfelen

2014-15 Evans & Wms Wellfield Ammanford Carmarthen Stars

2015-16 Seaside Carm Stars Loughor Res Seaside Res Gorseinon Res

2016-17 Trostre Ammanford C K Swiss Valley Evans & Williams Res Carmarthen Stars Res

2017-18 Bwlch Rangers Gorseinon Ath Johnstown Dafen Res West End United

RESERVE LEAGUE CHAMPIONSHIPS

Reserve Division One Reserve Division Two Reserve Division Three Reserve Division Four

1984-85 Gorseinon Ath Gowerton Dafen A

1985-86 Gorseinon Ath Penyfan United Leyland Sports

1986-87 Gorseinon Ath Leyland Sports Felinfoel

1987-88 Gorseinon Ath Bwlch Rangers Caerbryn

1988-89 Gorseinon Ath Caerbryn Kidwelly

1989-90 Garden Suburbs Dafen A Garden Village A

1990-91 Pre Star Sports Garden Village A Drefach

1991-92 Trostre Sports Drefch West End Utd

1992-93 Porth Tywyn Trallwm Felinfoel

1993-94 Gorseinon Ath Pontarddulais Killay

1994-95 Gorseinon Ath Seaside Penllergaer

1995-96 Gorseinon Ath Penyfan Llandeilo

1996-97 Dafen Welfare Pwll Athletic Garden Village A

1997-98 Trostre Sports Seaside Pontlliw Utd

1998-99 Penyfan Utd Garden Village A Penllergaer

1999-00 Trostre Sports Llanelli Steel Abergwili

2000-01 Bwlch Rangers Abergwili Calsonic

2001-02 Trostre Sports Pwll Athletic Pontlliw Utd

2002-03 Seaside Pontarddulais Llansteffan

2003-04 Seaside Pontlliw Utd Trallwm

2004-05 Seaside Johnstown Llandeilo

2005-06 Garden Village Pwll Athletic Penyfan Utd

2006-07 Pontlliw Utd Pengelli Utd Bancffosfelen

2007-08 Seaside Loughor Rovers Llanelli Radicals

2008-09 Loughor Rovers Penyfan Utd Felinfoel

2009-10 Trallwm Bwlch Rangers Wellfield Ath

2010-11 Bwlch Rangers Johnstown Penllergaer

2011-12 Seaside Penyfan Kidwelly Town Ponthenri

2012-13 Seaside Killay Johnstown Utd

2013-14 Seaside Pengelli Loughor A

2014-15 Loughor Pwll Wellfield

2015 (+) No Competitions as Reserve Leagues were amalgamated with First Teams

CUP WINNERS (SENIORS)

Senior Cup T G Davies Cup Challenge Cup Darch Cup J Stephens Cup

1932-33 Bwlch Rovers

1933-34 Bwlch Rovers

1934-35 Halfway United

1935-36 Halfway United Halfway United

1936-37 Bwlch Rovers Old Castle

1937-38 Gorsddu Rangers Cathan Stars

1938-39 Cathan Stars St Pauls

1939-40 No Competition St Pauls

1940-44 No Competition No Competition

1944-45 No Competition YMCA

1945-46 No Competition Dafen

1946-47 Dafen Dafen

1947-48 Hatchers Corries Bwlch Rangers

1948-49 Bwlch Rangers Bwlch Rangers

1949-50 Bwlch Rangers Llansaint

1950-51 Bwlch Rangers Bwlch Rangers

1951-52 Ammanford Utd Bwlch Rangers

1952-53 Dafen Bwlch Rangers

1953-54 Bwlch Rangers Penyfan Juniors

1954-55 Babcock & Wilcox Buckleys

1955-56 Bwlch Rangers Carm Town Res

1956-57 Mercury Athletic Llanelli Steel

1957-58 Llanelli Steel Llanelli Steel

1958-59 Bwlch Rangers Ammanford Ath

1959-60 Ammanford Athletic Ponthenry Ammanford Ath

1960-61 Llanelli A Pengelli United No Competition

1961-62 Llanelli Steel Park United No Competition

1962-63 Ammanford United Kidwelly Town No Competition

1963-64 Pengelli United Trostre Sports No Competition

1964-65 Llanelli A Porthyrhyd Rovers No Competition

1965-66 Llanelli Steel Ammanford United No Competition

1966-67 Pengelli United Trimsaran No Competition

1967-68 Llanelli Steel P.S. Fisher No Competition

1968-69 Gorseinon Athletic Bancffosfelen Evans & Williams

1969-70 Llanelli Steel Trinity College Llanelli Steel

1970-71 Llanelli Steel Ammanford Ath. Llanelli Steel

1971-72 Llanelli A Evans & Williams Llanelli Steel

1972-73 Gorseinon Athletic Trinity College No competition

1973-74 Pengelli United Nuffield Sports Pengelli United

1974-75 Dafen Welfare Pontarddulais Garden Suburbs

1975-76 Gorseinon Athletic Garden Suburbs Llanelli Steel

1976-77 Dafen Welfare Bwlch Rangers Llanelli Steel

1977-78 Garden Suburbs Bwlch Rangers Llanelli Steel

1978-79 Bowdens Gowerton Garden Suburbs

1979-80 Garden Suburbs Trallwm Leyland Sports

1980-81 Llanelli Steel Waterloo Llanelli Steel

1981-82 Dafen Welfare Seaside Dafen Welfare

1982-83 Garden Suburbs Felinfoel Gorseinon Athletic

1983-84 Gorseinon Athletic Llanelli A Garden Suburbs

1984-85 Gorseinon Athletic Pengelli United Gorseinon Athletic

1985-86 Gorseinon Athletic Pengelli United Gorseinon Athletic

1986-87 Gorseinon Athletic Carmarthen Llanelli B

1987-88 Llanelli A Killay Llanelli Steel

1988-89 Dafen Welfare Garden Village Gorseinon Athletic

1989-90 Garden Village Llanelli A Garden Suburbs

1990-91 Pre Star Sports Trallwm Bwlch Rangers

1991-92 Llanelli Steel Three M’s Gorseinon Athletic

1992-93 Drefach Pontarddulais Pengelli United

1993-94 Llanelli Steel Seaside Garden Village

1994-95 Garden Village Bwlch Rangers Felinfoel

1995-96 Garden Village Drefach Pontarddulais

1996-97 Garden Village Ammanford Town Gorseinon Athletic

1997-98 Camford Sports Trostre Sports Seaside Pontarddulais

1998-99 Penllergaer Penyfan Llanelli Steel Trostre Sports

1999-00 Bwlch Rangers Bwlch Rangers Trallwm Garden Village

2000-01 Trostre Sports Trostre Sports West End Utd Garden Village

2001-02 Seaside Llanelli Steel Gorseinon Athletic Trostre Sports

2002-03 Llanelli Steel Pontarddulais West End Utd Seaside

2003-04 Evans & Williams Seaside West End Utd Dafen Welfare

2004-05 Seaside Seaside Penyfan United Johnstown

2005-06 Trostre Sports Trostre Sports Carmarthen Utd Trostre Sports

Senior Cup T G Davies Cup Challenge Cup Darch Cup Morris Cup J Stephens Cup

2006-07 Trostre Sports Trostre Sports Loughor Rovers Gorseinon Athletic

2007-08 Bwlch Rangers Evans & Williams Llanelli Steel Dafen Welfare

2008-09 Pengelli United Pengelli United Trallwm Loughor Rovers

2009-10 Evans & Williams Seaside Trallwm Trallwm

2010-11 Loughor Seaside West End Utd Bwlch Rangers

2011-12 Seaside Dafen Welfare Trostre Seaside Seaside

2012-13 Seaside Evans & Williams West End Utd Loughor Seaside Killay

2013-14 Pengelli Utd Dafen Welfare Trostre Loughor Rovers Seaside Pontarddulais

2014-15 Seaside Trallwm Carm Town Res Pengelli Loughor Burry Port

2015-16 Trostre Evans & Wms Carm Stars Felinfoel Seaside Res Gorseinon Res

2016-17 Seaside Trostre Felinfoel Llangennech Evans & Williams Res Trostre Res

2017-18 Gorseinon Ath Bwlch Rangers West End United No Comp No Comp No Comp

JUNIOR LEAGUE CHAMPIONS

Under 12’s Under 13’s Under 14’s Under 15’s        Under 16’s

1948-49 Penyfan Colts

1949-50 Dafen Welfare

1950-51 Normads

1951-52 Morfa Juniors

1952-57 No Comp

1957-58 Pemberton Jnniors

1958-59 Pemberton Juniors Wern Rovers

1959-60 No Comp

1960-61 No Comp

1961-62 St David’s Boys Club

1962-63 St David’s Boys Club

1963-64 Carmarthen Juniors

1964-65 St David’s Boys Club

1965-66 St David’s Boys Club

1966-67 Bigyn Nomads

1967-68 Stradey Rovers

1968-69 Park Utd Juniors

1969-70 Trostre Road Colts Trallwm Juniors

1970-71 St Mary’s Colts Gorseinon Juniors

1971-72 Trostre Road Colts Trostre Road

1972-73 Cefncaeau Llanelli YMCA Corinthians

1973-74 Felinfoel Pwll Athletic Llanelli YMCA

1974-75 Pontarddulais No Comp Llanelli YMCA

1975-76 Pontarddulais No Comp Pwll Athletic

1976-77 Llanelli YMCA No Comp No Comp

1977-78 Llanelli Llanelli Leyland Colts

1978-79 Felinfoel Llanelli Steel Gorseinon Juniors

1979-80 Coedcae Llanelli Trostre Sports

1980-81 Bynea Llanelli Trostre Sports

1981-82 Llanelli Dafen Welfare Llanelli

1982-83 Llanelli Drefach Felinfoel

1983-84 Trostre Sports Llanelli Garden Village

1984-85 Penygaer Trostre Colts Garden Village

1985-86 Trostre Sports Trostre Colts Carmarthen Juniors

1986-87 Penygaer Leyland Sports Garden Suburbs

1987-88 Pwll Athletic Trostre Colts Trostre Colts

1988-89 Carmarthen Town Pwll Athletic Leyland Sports

1989-90 Pwll Athletic Pwll Athletic Trostre Colts

1990-91 Dafen Welfare Carmarthen Town Trostre Sports

1991-92 Pre Star Sports Pre Star Sports Seaside

1992-93 Seaside Dafen Welfare Seaside

1993-94 Trostre Sports Ammanford Town Porth Tywyn Juniors

1994-95 Trostre Sports Seaside Carmarthen Town

1995-96 Carmarthen Town Dafen Welfare Garden Village

1996-97 Trostre Juniors Calsonic Seaside

1997-98 Trostre Colts Seaside Garden Village

1998-99 Trostre Colts Seaside Llanelli

1999-00 Ammanford Town Trostre Llanelli

2000-01 Carmarthen Town Carmarthen Town Llanelli

2001-02 Camford Sports Llanelli Llanelli

2002-03 Dafen Welfare Carmarthen Town Village Sports Llanelli

2003-04 Carmarthen Town Camford Sports Dafen Welfare Garden Village

2004-05 Johnstown Carmarthen Town Dafen Welfare Camford Sports Evans & Williams

2005-06 Wellfield Ath Wellfield Ath Carmarthen Town Dafen Welfare Ammanford Athletic

2006-07 Johnstown Johnstown Wellfield Athletic Carmarthen Town Dafen Welfare

2007-08 Loughor Johnstown Llanelli Radicals Trallwm Carmarthen Town

2008-09 Tumble Johnstown Camford Garden Village Llandovery

2009-10 Kidwelly Johnstown Johnstown Garden Village Wellfield Athletic

2010-11 Johnstown Llangennech Tumble Loughor Johnstown

2011-12 Calsonic Johnstown Llangennech Ammanford Teigrod Teilo

2012-13 Saron Juniors Calsonic Johnstown Pontlliw Ammanford

2013-14 Carm Stars Dafen Welfare Seaside Penyfan Utd Ammanford

2014-15 Carm Stars Carm Stars Hendy Seaside Johnstown

2015-16 Carm Stars Carm Stars Carm Stars Saron Johnstown

2016-17 C K S/Valley Seaside Carm Stars Carm Stars Dafen

2017-18 Evans & Wms C K Swiss Valley Seaside Drefach Yellows Seaside

JUNIOR LEAGUE CUP WINNERS

Under 12’s Under 13’s Under 14’s Under 15’s        Under 16’s

1948-49 Hospital Juniors

1949-50 Nomads

1950-51 Nomads

1951-52 Nomads

1952-56 No Comp

1956-57 Carmarthen Stars

1957-58 Llanerch Juniors

1958-59 Llanerch Juniors Pemberton Juniors

1959-60 No Comp

1960-61 No Comp

1961-62 St David’s Boys Club

1962-63 St David’s Boys Club

1963-64 Ammanford Juniors

1964-65 St David’s Boys Club

1965-66 St David’s Boys Club

1966-67 Seaside Juniors

1967-68 Stradey Rovers

1968-69 Park Utd Juniors

1969-70 Trostre Colts Gorseinon Juniors

1970-71 St Mary’s Colts Trallwm Juniors

1971-72 Corinthians Trostre Road

1972-73 Llanelli YMCA Corinthians

1973-74 Penyfan Pwll Athletic Llanelli YMCA

1974-75 Pontarddulais No Comp Ammanford Town

1975-76 Llanelli YMCA No Comp Garden Village

1976-77 Trallwm No Comp No Comp

1977-78 Llanelli YMCA Llanelli Dafen Welfare

1978-79 Felinfoel Llanelli Steel Pengelli United

1979-80 Llanelli YMCA Waterloo Trostre Sports

1980-81 Llanelli Llanelli Trostre Sports

1981-82 Felinfoel Dafen Welfare Llanelli

1982-83 Ttostre Sports Drefach Garden Suburbs

1983-84 Trostre Sports Trallwm Garden Village

1984-85 Penygaer Pengelli Garden Village

1985-86 Trostre Sports Trostre Colts Carmarthen Juniors

1986-87 Trostre Sports Leyland Sports Pengelli United

1987-88 Pwll Athletic Trostre Colts Trostre Colts

1988-89 Pwll Athletic Pwll Athletic Leyland Sports

1989-90 Pwll Athletic Pwll Athletic Ammanford Athletic

1990-91 Dafen Welfare Carmarthen Town Pre Star Sports

1991-92 Pre Star Sports Pre Star Sports Seaside

1992-93 Seaside Dafen Welfare Seaside

1993-94 Dafen Welfare New Dock Wolves Camford Sports

1994-95 Calsonic Seaside Bwlch Rangers

1995-96 Calsonic Dafen Welfare New Dock Wolves

1996-97 Trostre Juniors Carmarthen Town Carmarthen Town

1997-98 Trostre Colts Seaside Garden Village

1998-99 Trostre Colts Seaside Llanelli

1999-00 Dafen Welfare Llanelli Llanelli

2000-01 Carmarthen Town Carmarthen Town Llanelli

2001-02 Camford Sports Llanelli Garden Village

2002-03 Carmarthen Town Carmarthen Town Village Sports Llanelli

2003-04 Carmarthen Town   Camford Sports Johnstown Garden Village

2004-05 Wellfield Ath Carmarthen Town Johnstown Ammanford Tumble United

2005-06 Wellfield Ath Trallwm Carmarthen Town Dafen Welfare Ammanford Athletic

2006-07 Johnstown Wellfield Ath Trallwm Carmarthen Town Dafen Welfare

2007-08 Johnstown Johnstown Camford Trallwm Carmarthen Town

2008-09 Burry Port Johnstown Johnstown Garden Village Burry Port

2009-10 Kidwelly Burry Port Johnstown Garden Village Johnstown

2010-11 Johnstown Llangennech Johnstown Teigrod Teilo Seaside

2011-12 Calsonic Teigrod Teilo Llangennech Seaside Camford Sports

2012-13 Dafen Calsonic Teigrod Teilo Teigrod Teilo Seaside

2013-14 Carm Stars Hendy Seaside Johnstown Teigrod Teilo

2014-15 Calsonic Blues Carm Stars Hendy Seaside Johnstown

2015-16 Carm Stars Calsonic Blues Carm Stars Ammanford Johnstown

2016-17 C K S/Valley Peniel Carm Stars Carm Stars Dafen

2017-18 Evans & Wms Carm Stars Blacks Seaside Carm Stars Seaside